Faktura dla firmy spoza UE

Współpraca z przedsiębiorcami spoza obszaru Unii Europejskiej zapewnia atrakcyjny dostęp do nowych rynków zbytu, a jednocześnie konkurencyjność cenową oraz możliwość szybkiej dywersyfikacji na każdym etapie łańcucha dostaw. Jednak, efektywność wspomnianej kooperacji zależy od prawidłowego wystawienia dokumentacji, w tym przede wszystkim samej faktury. Jak tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi w dzisiejszym artykule!

Podstawowe zasady VAT

Na wstępie należy zaznaczyć, że sam podatek od towarów i usług uzależniony jest od danego terytorium, co generuje pewne komplikacje dla ustalenia miejsca rozliczenia podatku. Okazuje się bowiem, że nie zawsze jest to kraj siedziby samego usługodawcy.

Dla świadczonych usług konieczna jest zatem znajomość przepisów ustawy VAT. Artykuł 28b wskazuje, że miejscem świadczenia usług wobec podatnika jest adres, gdzie usługobiorca, a jednocześnie podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to zatem miejsce, gdzie realizowane są najważniejsze i podstawowe funkcje przedsiębiorstwa.

Co ważne, przytoczone powyżej reguły jest aktywny wobec usługobiorców posiadających status kontrahentów unijnych, ale również partnerów biznesowych spoza tego grona. Właśnie dlatego realizacja usług wynikających z artykułu 28b wspomnianej ustawy, dedykowanych podatnikom, którzy nie posiadają stałego miejsca dla swej działalności gospodarczej lub odpowiedniej siedziby, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski.

Mechanizm fakturowania

Zatem, w jaki sposób odbywa się fakturowanie współpracy? Bez względu na charakter i zakres terytorialny kooperacji, krajowy sprzedawca zobowiązany jest do zachowania pełnej transparentności i czytelności w tym zakresie. Warunki te dotyczą także dokumentacji sprzedażowej!

I chociaż dokładna lektura Ustawy VAT podkreśla konieczność udokumentowania takich relacji, brakuje tu konkretnych i szczegółowych wskazówek na temat schematu samej faktury, przekazywanej partnerom z kraju trzeciego. Przedsiębiorcy powinni zatem wdrożyć pakiet ogólnych wytycznych.

Pojawia się tu także zwrot „odwrotne obciążenie”, dedykowany właśnie podmiotom, na których leży ciężar rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej oraz podatku o podobnych charakterze. Dodatkowo, przepisy nie warunkują tych wymagań od faktu, czy w państwie nabywcy istnieje już sam podatek VAT, a może jego odpowiednik.

Ustawa VAT przekazuje także inne, bardzo cenne informacje dla wszystkich przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że transakcja, gdzie punktem świadczenia dostawy samych towarów lub realizowania usług jest obszar kraju trzeciego, generuje to pewne ułatwienia dla samego procesu fakturowania. W konsekwencji, taki dokument nie musi obejmować stawki podatku, a także numeru identyfikacyjnego na potrzeby podatku lub właśnie podatku od wartości dodanej.

Faktura nie musi również posiadać sumy wartości  sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, a także  podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Jak widać, dokument jest znacznie bardziej ograniczony pod względem konstrukcji, co nie obniża jego wartości i istotności. Nie rezygnuj ze współpracy i dowiedz się więcej pod adresem: https://pragmago.pl/porada/faktura-dla-firmy-zagranicznej-z-ue-i-spoza-ue/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here