Jedną z form finansowego wsparcia, dzięki któremu udaje się pozyskać auto, jest leasing. Z tej opcji korzystają najczęściej firmy, które raty leasingowe mogą wliczać w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Czy leasing jest zawsze opłacalny i na czym w ogóle polega? Jakie firmy mogą z niego korzystać, aby budować samochodową flotę w swoim biznesie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Co to jest leasing?
Leasing jest umową użyczenia auta. Leasingobiorca zobowiązuje się do regulowania miesięcznych rat, w zamian może korzystać z wybranego samochodu na określonych warunkach. Leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu, może je wykupić dopiero po spłacie ostatniej raty. Co ważne, leasing może dotyczyć samochodów zarówno nowych, jak i używanych, a pojazd może pochodzić z komisu, od dealera czy z salonu samochodowego. Pamiętaj jednak, że każda firma leasingowa oferuje współpracę na własnych warunkach, dlatego, zanim zdecydujesz się podpisać umowę, porównaj co najmniej kilka ofert. Priorytetem nie powinny być jedynie niskie koszty leasingu, ale również szereg bonusów, na jakie może liczyć klient.
Jak wyliczyć koszty leasingowe?
Czy opłaca się brać leasing, skoro auto nie staje się własnością klienta? Jak najbardziej tak, ponieważ raty leasingowe wrzucane są w koszty prowadzenia firmy, dzięki czemu obniżane są podatki. Co więcej, auto zawsze można wykupić po uregulowaniu ostatniej raty i najczęściej jest to możliwe za symboliczną kwotę. Jest to również jedna z dostępnych form budowania floty samochodowej w przedsiębiorstwie, jeśli nie posiada ono własnych oszczędności albo nie chce inwestować dużych środków.
Zwróć uwagę na wszystkie koszty leasingowe, nie tylko na raty. Aby zweryfikować opłacalność takiej współpracy, wykorzystaj kalkulator leasingowy. To narzędzie znajdziesz w sieci, wystarczy w konkretne rubryki wpisać odpowiednie wartości, aby poznać całkowity koszt zobowiązania. Wybierz oczywiście takie, które Twoją firmę będzie kosztować najmniej.
Inne warunki leasingu
Jeśli nie masz szans na współpracę z bankiem i nie możesz wziąć kredytu samochodowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz leasing. Taka współpraca charakteryzuje się znacznie mniejszą ilością niezbędnych formalności, proces uzyskania auta jest o wiele krótszy.
Koniecznie sprawdź, czy firma leasingowa udziela leasing nowym firmom, tylko tym o wieloletnim doświadczeniu na rynku i czy weryfikuje dochody działalności gospodarczej. Jeśli planujesz wykup samochodu, sprawdź, ile będzie Cię to kosztować.
Ważną informacją jest również ta, na jakie bonusy możesz liczyć. Najczęściej to firmy leasingowe odpowiadają za serwis, przeglądy czy ewentualne naprawy usterek pojazdu. To one również opłacają ubezpieczenie OC i AC. Korzystając z leasingu, możesz też nierzadko tankować taniej albo nabywać akcesoria samochodowe w niższych cenach. Wszystko zależy od współpracy firmy leasingowej z biznesowymi partnerami w tej branży.