Bears Power oraz Bulls Power

Twoja skuteczność w roli inwestora zależy od tego, jak dobrze znasz rynek. Aktualne trendy sprawdzisz w bardzo prosty sposób — wykorzystaj oscylatory Bears Power i Bulls Power. Pod tymi nazwami kryją się narzędzia, dzięki którym ocenisz siłę podaży i popytu konkretnego aktywa. W efekcie dowiesz się, czy inwestycja ci się opłaci.

W artykule znajdziesz kompendium wiedzy, które dotyczy obydwu oscylatorów.

Oscylator Bears Power

Dzięki oscylatorowi Bears Power (siły niedźwiedzi) z łatwością oszacujesz, jak silna jest strona podażowa na rynku. W standardowej wersji to narzędzie analizy technicznej pokazuje różnicę pomiędzy minimalną ceną rynkową a wykładniczą średnią kroczącą (EMA), która obejmuje 13 okresów (najczęściej 13 sesji giełdowych). Nie jest to jednak sztywna reguła — okresy dostosujesz do własnych potrzeb.

Bears Power wykorzystuje dwie ważne informacje:

  • wysokości ceny minimalnej (pokazuje maksymalną siłę sprzedających),
  • wysokości średniej (pokazuje cenę, która stworzyłaby równowagę na rynku).

Oscylator Bulls Power

W przeciwieństwie do poprzedniego narzędzia, dzięki oscylatorowi Bulls Power (siły byków) sprawdzisz, jaka jest siła popytu. W tym celu Bulls Power wylicza różnicę pomiędzy ceną maksymalną a wykładniczą średnią kroczącą (EMA), która — podobnie jak wyżej — w standardowej wersji obejmuje 13 okresów. Tutaj również nie jest to sztywna zasada, więc prawdopodobnie spotkasz różne zestawienia.

Bulls Power korzysta z dwóch istotnych informacji:

  • wysokości ceny maksymalnej (pokazuje maksymalną siłę kupujących),
  • wysokości średniej (bez zmian w stosunku do Bears Power).

Do czego przydadzą ci się te oscylatory?

Mimo że zarówno Bears Power, jak i Bulls Power całkiem sprawnie funkcjonują osobno, najlepszy efekt dają razem. Ich twórca, Dr Aleksander Elder, podpowiada, że dzięki nim lepiej wyznaczysz moment wejścia oraz wyjścia z pozycji. Ponadto podpowiada, że najlepsze zyski przynosi taktyka, w której poruszasz się zgodnie z trendem widocznym na średniej kroczącej.

Jeśli wskaźnik któregokolwiek z oscylatorów rośnie, znaczy to, że rynek przejmuje konkretna tendencja — podażowa w przypadku Bears Power i popytowa w przypadku Bulls Power.

Dowiedz się więcej o samej giełdzie i sprawdź swoje siły na rynku. Otwórz rachunek CFD i rozpocznij przygodę z tradingiem bez wychodzenia z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here