Wiele osób wchodzących na rynek pracy zastanawia się, co im się bardziej opłaca. Zatrudnić się w jakiejś firmie na etat, czy tez może założyć własną działalność, pracować na swój rachunek wykonując różnorodne czynności na rzecz wielu różnych podmiotów gospodarczych.

KIEDY NA ETAT?
Wszystko zależy tak na prawdę od tego, w jakiej dziedzinie szukamy zatrudnienia. Przykładowo, jeśli naszymi głównymi umiejętnościami jest sprawna obsługa kasy fiskalnej, czy tym podobne zdolności manualne, to zdecydowanie można doradzić pracę na etat. Będzie to wtedy stabilna praca, z prawem do urlopu, odprowadzanymi składki na ZUS i inne świadczenia. Jednakże jeżeli jesteśmy przedstawicielami branży kreatywnej, lub też specjalizujemy się w świadczeniu usług, które trudno wycenić, lub też ich wycena zależy bardzo od miejsca świadczenia, czy też pory roku, dużo lepszym wyborem będzie założeniu własnej działalności gospodarczej i praca na własny rachunek.

ROZLICZENIA
Dużym plusem pracy na etat jest to, że wszystkie rozliczenia, podatki i ZUSy, rozlicza za nas pracodawca. My jako pracownicy mamy za zadanie tylko rozliczyć raz w roku PIT, na podstawie dokumentów przekazanych nam przez pracodawcę.
Pracując na własny rachunek, musimy się nauczyć, jak się rozliczać ze wszystkimi podmiotami: zarówno z kontrahentami, jak i z urzędami. Głównym problemem jest to, czy prowadzić pełne księgi rachunkowe, czy może prostą księgę podatkową? Równie palącą rzeczą, którą trzeba zdecydować jest to, na jakich zasadach będziemy rozliczać podatek dochodowy. W Polsce mamy cztery możliwości rozliczenia:
– podatek liniowy
– podatek ogólny
– zryczałtowany podatek dochodowy
– karta podatkowa.
Wybór jednej z możliwości rozliczania podatku uzależniony jest w dużej mierze od branży, w które działa dana firma.

ZUS
Dużym obciążeniem dla każdego pracującego na własny rachunek jest ZUS. Na ten moment jest to ponad tysiąc złotych, dlatego jeżeli nasza działalność ma charakter dorywczy i nie przynosi stałych dochodów, to nie warto zakładać własnej firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here