Każdy z podatników musi rozliczyć się z dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Dla większość terminem wiążącym będzie koniec kwietnia. Ten obowiązek ciąży na Polakach od 1991 roku, a od dziesięciu lat mamy możliwość rozliczać się przez Internet. E-pity online 2018 to coraz bardziej popularna i wygodna ścieżka, by szybko i sprawnie rozliczyć się z podatku. Warto pamiętać, że co roku ustawodawca dokonuje zmian w ordynacji wyborczej czy to w samych drukach, czy też w przysługujących podatnikom ulgach. Żeby być na bieżąco, warto zawsze korzystać z aktualnej wersji pitax.pl/e-pity.

Ważne zmiany

Złożenie odpowiedniej deklaracji https://www.iwop.pl/pity/ jest obowiązkiem podatnika i jakiekolwiek opóźnienia czy też błędy mogą skutkować ustawowymi karami. Pity 2017 dotyczą więc zarówno osób fizycznych, jak i firm czy rolników, a korzystanie z dedykowanych systemów komputerowych może pomóc nam sprawnie się rozliczyć oraz szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Co najważniejsze, całą procedurę możemy wykonać nawet nie wychodząc z domu. Także w tym wypadku warto pamiętać o przekazaniu 1% na wybraną Organizację Pożytku Publicznego.

Składając pit 2018, musimy mieć świadomość zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Do najważniejszych z nich należy zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz limitu zwolnień podatkowych i wprowadzenie nowych. Zwiększony został również zakres ulgi rehabilitacyjnej oraz odliczeń na programy motywacyjne stosowane przez przedsiębiorców.

Większe ulgi – lepsze możliwości

Najbardziej odczuwalną dla podatników zmianą jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Od tego roku będzie ona wynosić 1440 zł dla najmniej zarabiających. Ci, którzy osiągają wyższe dochody, będą mogli odliczyć proporcjonalnie mniej od podatku. Podatnicy, których roczna podstawa obliczenia podatku nie przekracza 8.000 zł, nie zapłacą go wcale.

Duże zmiany dotyczą również zapomóg (w tym losowych) z funduszy zakładowych, diet i różnego rodzaju kosztów. W tym katalogu mieszczą się również przychody z zamiany rzeczy lub praw, świadczenia dla emerytów i rencistów oraz świadczenia rzeczowe i pieniężne otrzymane od ZFŚS lub pracodawcy. Osoby chore oraz niepełnosprawne lub ich opiekunowie zyskają na poszerzeniu ulgi rehabilitacyjnej przede wszystkim w zakresie określonych limitów na utrzymanie psa asystującego czy używanie samochodu osobowego. Poza tym zwiększono kwotę dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia do odliczenia od niego wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here