praca bez etatu - co ci się należy

W dzisiejszych czasach nie każdemu udaje się uzyskać zatrudnienie na etacie. Z pewnych przyczyn coraz większa część pracodawców szuka innych możliwości i na przykład proponuje pracownikom umowę zlecenie lub inną. Popularne „śmieciówki” odbierają zatrudnionym osobom sporą część praw nierozerwalnie związanym z pracą etatową. Mają jednak sporo zalet (np. wyższa elastyczność pracy, duża mobilność, niski koszt zatrudnienia pracownika) i z tego powodu są często praktykowane. Sprawdź, co ci się należy, gdy pracujesz właśnie na takiej umowie.

  1. Ubezpieczenia

Na pokrycie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie nie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w ramach umów o dzieło. Inne formy umów, np. umowa zlecenie, podlegają już standardowej opłacie składek, czyli emerytalnych i zdrowotnych. Jeśli dana umowa jest jedyną opcją uzyskiwania dochodu jaką masz, znajdujesz się w korzystniejszej sytuacji, bo zazwyczaj są wtedy przyznawane dodatkowe możliwości, np. masz możliwość skorzystać z ubezpieczenia chorobowego. ZUS bardzo chętnie przyjmuje pytania od osób pracujących na różnego rodzaju umowach „śmieciowych” i wyjaśnia dokładnie, na co te osoby mogą liczyć. Chcąc uzyskać pomoc od ZUS-u, skorzystaj z infolinii i zadaj swoje pytania lub odwiedź najbliższą placówkę.

  1. Sprawy sądowe

Bez względu na rodzaj umowy, masz możliwość ubiegania się o swoje prawa poprzez ingerencję sądu cywilnego lub gospodarczego. Dlatego też w sytuacjach przeróżnych prawnych nadużyć nie zwlekaj z udaniem się do odpowiedniej instancji sądu.

  1. PIP

PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy, zapewnia posiadaczom śmieciówek możliwość rozpatrzenia dowolnych spraw związanych z naruszeniami bezpieczeństwa i higieny pracy. W sytuacjach, gdy twoje prawa pod tym względem są lekceważone, PIP służy pomocą tak samo jak normalnym pracownikom etatowym. Jeśli jednak chodzi o Kodeks Pracy, nie zawsze możesz liczyć na pomoc. Państwowa Inspekcja Pracy może wesprzeć cię tylko w sytuacji realizowania normalnych godzin etatowych i jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym.

praca bez etatu - co ci się należy

  1. Macierzyństwo

Nawet pracując na śmieciówce, możesz liczyć na zasiłek macierzyński. Uzyskasz go wtedy, gdy odprowadzane są składki chorobowe – jest zależny właśnie od wysokości tych składek. Jest dodatkowa możliwość zwiększenia kwoty zasiłku, jednak nie zawsze da się ją zastosować. Warunkiem jest staranie się o to wcześniej niż trzy miesiące przed planowanym porodem. Musisz na miesiąc przerwać opłacanie składek, po czym wrócić do tego już z wyższą sumą składki. Niekorzystnym aspektem tego rozwiązania jest to, że wraz z wysokością składki chorobowej wzrosną też inne. Najlepiej dobrze wszystko sobie przeliczyć przed podjęciem decyzji o takim kroku.

 

  1. Jednoosobowa firma

Całkiem dobrym pomysłem na zyskanie dobrych warunków pracy i płacy jest założenie własnej działalności gospodarczej – jednoosobowej, czyli polegającej na samozatrudnieniu. Od tego momentu współpracę z jakimkolwiek potencjalnym szefem będziesz zawierać jako firma. Dzięki prowadzeniu własnej działalności można podlegać pod przepisy Kodeksu Cywilnego, co jest korzystne z uwagi na gwarantowana ochronę przed różnymi nadużyciami.  Opłacasz samodzielnie składki i zyskujesz np. prawo do zasiłku macierzyńskiego, opieki zdrowotnej, ubezpieczenia innych członków rodziny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here