Ochrona środowiska studiami XXI wieku?

Każdego dnia ludzie na świecie produkują tony śmieci. Lasy są wycinane pod inwestycje lub na drewna. Oceny zalewa plastik, a rzadkie gatunki zwierząt są bliskie wyginięciu. Nie zdajemy sobie na co dzień sprawy z tego, jak nasze działania wpływają na planetę. Nie dziwi zatem, że coraz większa świadomość młodych ludzi sprawia, że najczęściej wybieranym kierunkiem na wielu uczelniach jest ochrona środowiska. Jednak czy inżynier ochrony środowiska może uratować świat?

Studia ochrony środowiska w Warszawie – kierunek przyszłości

Jeszcze do niedawna używało się tego stwierdzenia w stosunku do kierunków z branży IT, to one miały budować naszą przyszłość. Tę przyszłość wirtualną. Tak bardzo się w tym zagłębiamy, że zapominamy zupełnie o najbardziej podstawowowej rzeczy, jaką jest nasze środowisko. To czy i jak o nie dbamy to nie tylko nasza, ale także przyszłość naszych dzieci i wnuków. Dlatego to właśnie kierunki związane z ochroną naszej ziemi, z nauką tego, co i jak możemy zrobić, by ją chronić, są kierunkami przyszłości. Studenci podczas zajęć uczą się o wykorzystywaniu odnawianych źródeł energii, o recyklingu, o zmianach klimatu. Młody człowiek z tytułem inżyniera ochrony środowiska ma kompletną wiedzę, na temat tego, w jaki sposób realnie pomagać w eliminowaniu smogu, nadmiaru plastiku i całej masy innych, bardzo ważnych kwestii. Trzeba jedynie taką wiedzę wykorzystać w praktyce.

Dlaczego jest to tak ważne?

Ludzie odkryli wygodę i niskie koszty plastiku na przełomie lat 80. I 90. Wtedy właśnie zaczęto wszystko pakować w ten lekki materiał, od wody, po makarony, soki, zupy. Obecnie ilość wykorzystywanego w przemyśle spożywczym plastiku sięga absurdu. Z plastiku robione są zabawki, części samochodowe, okna, obudowy komputerów, w zasadzie wszystko. Problemem jest jednak to, że plastik się nie rozkłada naturalnie, a porzucony, będzie tkwił w ziemi latami. Spalenie plastiku z kolei sprawia, że do powietrza przedostają się szkodliwe i niebezpieczne produkty uboczne. Pozostaje jedynie recykling. Inżynier ochrony środowiska powinien być osobą, która będzie nie tylko techniczne potrafiła zorganizować taki recykling, ale głównie podpowie ludziom, jak mądrze używać plastiku.

Smog – największy truciciel

Kolejną ważną kwestią, bardzo na czasie, jest smog. To właśnie on zabija rocznie dziesiątki ludzi. Problem ze smogiem to coś, z czym polska zmaga się od wielu lat, a od ostatnich kilku w sposób bardzo intensywny. Ochrona środowiska ma za zadanie zmniejszać smog i minimalizować jego skutki uboczne. To kolejna kwestia niecierpiąca zwłoki. Właśnie dzięki ludziom z konkretną wiedzą, możliwe jest dokonanie zmian, które przeniosą się na rzeczywiste ludzkie życie i pozwolą wprowadzić je w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here