Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym

W chwili obecnej kredyt hipoteczny jest jednym z tych bardziej wartościowych kredytów. To kusząca opcja finansowania, a już zwłaszcza dla tych, którzy od dłuższego czasu myślą o kupieniu jakiejś nieruchomości na własność, tyle że wciąż nie zdołali uzbierać na nią wystarczających środków pieniężnych. Teraz te środki możesz pozyskać od zewnętrznych instytucji. Możesz dosłownie od razu sprawdzić sobie, jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w PKO BP, by potem podejmować kroki zgodne z zawartymi w podpunktach instrukcjami, aż do momentu, w którym potrzebne pieniądze trafią na twój rachunek bankowy. Czy jednak ta opcja jest dla ciebie w ogóle dostępna? Aby się tego dowiedzieć, powinieneś zapoznać się ze swoją aktualną sytuacją w kontekście posiadania lub nieposiadania zdolności kredytowej. Wynika ona nie tylko z tego, czy miałeś kiedyś jakieś długi czy ile zarabiasz, ale również i z tego, czy masz już jakiś kapitał, który mógłbyś wykazać w umowie zawieranej z bankiem.

Przygotuj wkład własny

O tę kwestię, co by nie mówić – konieczną, warto więc zatroszczyć się na samym początku. Pewien wkład własny z twojej strony jest niezbędny. Bank na pewno od razu się nim zainteresuje i od razu sprawdzi, ile wyniesie on w twoim przypadku, by na tej podstawie najpierw zadecydować o udzieleniu ci kredytu, a potem ewentualnie wziąć to wszystko pod uwagę podczas ustalania warunków umowy kredytowej. Wkładem własnym nie muszą być jednak pieniądze w ich najprostszej możliwej formie. Tak naprawdę jesteś w stanie stworzyć ten wkład własny z różnych innych posiadanych dóbr materialnych, o ile tylko są one częścią twojego majątku i potrafisz wykazać (najlepiej na papierze, za sprawą odpowiedniej dokumentacji, że jesteś ich pełnoprawnym właścicielem.

Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego od PKO BP: https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/pko-bank-polski/kredyty-hipoteczne

Co takiego, mówiąc nieco konkretniej, może zatem stać się wkładem własnym? Po pierwsze – jakaś inna nieruchomość. Może to być dom, goły i niewyposażony jeszcze budynek mieszkalny, mieszkanie albo lokal należący do twojej firmy. W roli wkładu własnego występują też pewne dobra niematerialne, takie jak polisy, zaliczki wpłacone u dewelopera, a bywa że i środki, które zgromadziło się na książeczce mieszkaniowej. To, co nie może stać się wkładem własnym, mimo iż nieraz bardzo byśmy tego chcieli, to m.in. samochody osobowe i wszelkie inne pojazdy, biżuteria oraz sprzęty. Wkładem własnym nie będą również papiery wartościowe, mimo iż mogłoby się zdawać, że akurat one powinny być wykorzystywane w tym celu.

Oceń swoją zdolność kredytową

Brak wkładu własnego to tylko jedna strona medalu, bo niestety istnieje też wiele innych czynników, z powodu których kredyty hipoteczne PKO BP nigdy nie zostaną ci przyznane. Te powody powinieneś sobie sprawdzić. Nie ma to bowiem sensu, by w ogóle chodzić po bankach i prosić o udzielenie pożyczki, jeżeli absolutnie nie jest się w stanie nigdzie jej uzyskać. A wynika to głównie z twojej… zdolności kredytowej. Na pewno już zastanawiałeś się nad tym, jak może ona wyglądać w twoim przypadku, dlatego teraz podejdź do sprawy od strony technicznej, a nie wyłącznie teoretycznej, próbując wyznaczyć tę swoją zdolność kredytową. Każdorazowo jest ona przeliczana dla konkretnej sytuacji. Inną zdolnością będziesz musiał się wykazać w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny na nieruchomość za sto tysięcy złotych, a zupełnie inną w przypadku, gdy zamarzy ci się nieruchomość o dziesięciokrotnie czy dwudziestokrotnie wyższej wartości.

Banki mogą się od siebie różnić pod różnymi względami, ale zwykle przy udzielaniu kredytów zwrócą uwagę na podobne kwestie. Na pewno zainteresują się twoimi dochodami. Jeżeli na papierze potrafisz wykazać jedynie tyle, że zarabiasz najniższą krajową (nawet jeśli w rzeczywistości zarabiasz o wiele więcej, tyle że pozostałe pieniądze otrzymujesz – mówiąc kolokwialnie – pod biurkiem), niestety nie masz co liczyć na jakieś większe kredyty. Kolejny czynnik decydujący o zdolności kredytowej to opłaty stałe. Po dokonaniu oceny dochodów bank sprawdzi, ile musisz płacić co miesiąc za mieszkanie i różne dodatkowe rzeczy, aby w ten sposób przenalizować sobie, czy możesz sobie pozwolić na kolejny stały comiesięczny wydatek. Następnie ocenia się na ogół wartość posiadanych ubezpieczeń i sprawdza się ewentualne inne zobowiązania kredytowe. Nie zapominaj o tym, że typ kredytu hipotecznego, o który się ubiegasz, też ma jakiś wpływ na to, czy zdołasz uzyskać na niego zdolność kredytową.

Podsumowanie

Wszystkie te wymagania, o których powiedzieliśmy sobie poniżej, muszą zostać, jeżeli masz mieć szansę na wzięcie kredytu hipotecznego. A co potem? Gdy już wiesz, że jesteś w stanie zrealizować swoje plany, nadchodzi pora na dopracowanie szczegółów transakcji. Sprawdź sobie przede wszystkim to, ile najmniej może wynieść oprocentowanie kredytu hipotecznego w PKO BP. Bierz też pod uwagę wzięcie kredytu w takiej placówce, z której usług do tej pory nie korzystałeś. Nie musi to być twój obecny bank. Czasem warto właśnie pójść do konkurencji i zrobić to tylko po to, by zdobyć jakiś atrakcyjniejszy kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here