Kredyty dla przedsiębiorstw – jakie są rodzaje?

0
1524

Prowadzenie własnej firmy wymaga utrzymania płynności finansowej oraz kapitału, który będzie mógł być przeznaczony na inwestycje. Niestety nie zawsze możliwe jest to, aby bieżące dochody przeznaczać na rozwój działalności. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się pozyskanie dodatkowych środków finansowych z banku. Z oferty banku mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną firmę. Zobacz jakie rodzaje kredytu dla firm może otrzymać osoba prowadząca własną działalność i na jakie rzeczy można przeznaczyć środki pozyskane w taki sposób.

Kredyt inwestycyjny

Każda firma, która stale chce się rozwijać, musi inwestować pieniądze. Niekiedy do lepszego prosperowania firmy niezbędny jest nowy sprzęt komputerowy, a czasem środki transportu, które przyśpieszą całą pracę. Obie te inwestycje i jeszcze wiele innych możesz sfinansować za pomocą kredytu inwestycyjnego dla firm. Środki pozyskane w taki sposób możesz przeznaczyć m.in. na: licencje, papiery wartościowe, patenty, oprogramowanie, firmowe nieruchomości i specjalistyczne narzędzia. Jak sama nazwa wskazuje kredyt inwestycyjny, może być przeznaczony tylko na dokonywanie firmowych inwestycji, które mają na celu powiększenie majątku firmy.

Aby móc skorzystać z tego produktu bankowego niezbędny jest wkład własny, który pokryje część kosztów przedsięwzięcia – zazwyczaj wynosi on 20-30% wartości inwestycji. Co więcej, osoba która ubiega się o taki kredyt, będzie musiała dołączyć do wniosku biznesplan. To właśnie na jego podstawie bank stwierdzi czy inwestycja się opłaca i czy warto udzielić pieniądze firmie. Biznesplan i bardzo dobra zdolność kredytowa to dwie podstawowe rzeczy, które bank z pewnością sprawdzi podczas rozpatrywania Twojego wniosku. Jeśli już kredyt zostanie udzielony, to bank ma prawo kontrolować to, w jaki sposób zostają wydawane pieniądze. Kredyt inwestycyjny  https://habza.com.pl/kredyt-inwestycyjny/ może być udzielony na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Niektóre placówki dają możliwość spłaty nawet do 25 lat.

Kredyt obrotowy

Środki finansowe z kredytu obrotowego mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących wydatków i zobowiązań firmy. Pieniądze możesz przeznaczyć na: wpłacenie wynagrodzenia pracownikom, uregulowanie składek ZUS i US, spłatę zadłużenia w innym banku, zakup materiałów i usług, które niezbędne są do prowadzenia działalności. Taki kredyt najczęściej oferowany jest w rachunku bieżącym. Oznacza to, że pieniądze są dostępne na rachunku, który posiada klient. Taki rodzaj kredytu może być odnawialny lub jednorazowy. Jeśli wybierzesz odnawialny kredyt inwestycyjny, to po spłacie zadłużenia ponownie będziesz mógł korzystać ze środków finansowych, których udzielił Ci bank. Kredyt obrotowy odnawialny najczęściej przyznaje się na 12 miesięcy jednak w większości przypadków, po zakończeniu umowy można przedłużyć ten okres o kolejny rok.

Kredyt obrotowy może pomóc firmie utrzymać płynność finansową i uchronić ją przed zadłużeniem. Z takiego produktu finansowego mogą skorzystać zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Pokrycie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa środkami z kredytu w niektórych sytuacjach jest dla firmy ostatnią deską ratunku, aby nie zamknąć działalności. Po chwilowym kryzysie, w którym nieocenioną pomocą były środki z kredytu firma, może wrócić na dobre tory i spłacić swoje zobowiązanie do końca. Jeśli więc obawiasz się, że płynność finansowa Twojej firmy będzie zła, to możesz zapoznać się z ofertami różnych placówek i wybrać kredyt idealny dla swojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here