Urządzając sklep, myślimy przede wszystkim o jego przyszłych obrotach. Zależeć one będą od wielu czynników i mało kto jest w stanie przewidzieć, jaką rentowność wypracuje sobie placówka. Aby ryzyko przedsięwzięcia było możliwie jak najmniejsze, trzeba dopracować każdy szczegół jeszcze na etapie projektowania. Jednym z takich szczegółów, dość złożonym zresztą, jest kwestia ekspozycji towaru.

Bez względu na to, czy sklep ma być samoobsługowy, czy też towar będzie podawał klientowi sprzedawca, produkty będą umieszczone na regałach, a w sklepach spożywczych także w ladach chłodniczych. W obu typach sklepów trzeba zadbać przede wszystkim o należytą widoczność towaru: klient nie zawsze wie, czego potrzebuje i szuka, bardzo często kupuje pod wpływem impulsu, zainteresowany wyglądem lub opisem jakiegoś produktu. Im więcej dowie się o nim sam, zanim jeszcze zapyta sprzedawcę, tym lepiej.

W markecie i w sklepiku

Regały muszą więc nie tylko mieścić, ale i pokazywać jak najwięcej. W zależności od asortymentu, powinny także być estetyczne, choć np. w dużym markecie budowlanym nikt nie będzie zwracał uwagi na kolor półek czy szyn stalowych, na których one wiszą. Co innego w butiku, a nawet w aptece: tu już nie można umieścić zawartości byle gdzie.

Jeśli sklep nie jest samoobsługowy, być może potrzebne będą regały przeszklone, służące jedynie do prezentowania towaru, który w razie zainteresowania klienta będzie mu przynoszony z magazynu. Dodatkowym elementem takich regałów mogą być banery opisujące, a nawet reklamujące zawartość. Ciekawe regały sklepowe można zamawiać pod adresem http://regalit.pl.

W sklepie samoobsługowym ustawimy regały przyścienne, narożnikowe oraz gondole. Te ostatnie to regały, na których towar można układać z obu stron, a nawet po bokach, by maksymalnie wykorzystać ich pojemność oraz powierzchnię i kubaturę sklepu. Istotna jest tu wysokość: lepiej nie zmuszać klientów do wspinania się po produkty ułożone zbyt wysoko (ci niewysocy nawet ich nie zobaczą) ani schylania się po coś niezbędnego tuż nad podłogę.

Jakość kosztuje

Przy wyborze niemałą rolę odegra także cena. Właściciel sklepu może się zdecydować na regały tańsze, np. rurkowo-kulowe z półkami z płyt wiórowych. Może też wybrać wersję z półkami drewnianymi lub meble w całości wykonane z drewna. Podniesie to znacząco koszty, ale będzie rozwiązaniem trwalszym. Czasem rozsądnym wyborem okaże się zakup mebli używanych i odnowienie ich, czy to samodzielne, czy u stolarza. Niektóre regały mogą stać samodzielnie, inne – zwłaszcza te, na których znajdą się cięższe produkty – będą wymagały przymocowania do ścian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here