Jak zwiększyć motywację

Bycie odpowiednio zmotywowanym ułatwia podejmowanie konkretnych kroków wiodących do celu. Jak na pewno nie raz zauważyłeś, dzięki właściwej motywacji niektórym ludziom udaje się osiągnąć fantastyczne cele mimo wielu przeciwności losu. Realizują nawet takie zamiary, które wydają się niezbyt prawdopodobne (zdobycie szczytów górskich, zyskanie  Jak zwiększyć motywacjęmiliardowej fortuny itd.)  To wszystko, oczywiście, dzięki właściwej motywacji, dobremu planowaniu, nastawieniu na sukces. Jeśli masz problem z motywowaniem siebie, są sposoby na poprawienie tego stanu rzeczy. Wypróbuj na przykład:

 

  1. Planowanie skoncentrowane na celu

Nie ma motywacji bez znajomości celu –gdy nie wiesz, co chcesz osiągnąć, nie zdołasz właściwie się zmotywować, bo ludzki umysł jednak słabo radzi sobie z abstrakcjami i brakiem konkretów w celu zmotywowania się do działania. Lepiej wyznaczyć sobie cel jeszcze zanim zacznie się robić cokolwiek. Cel powinien być doprecyzowany w najmniejszych szczegółach. Przykłady dobrze określonych celów:

– do końca czerwca schudnę 10 kg i włożę na wakacjach ulubiony strój kąpielowy

– będę biegać w każdy wtorek przez pół godziny, zaczynając od jutra

– zarobię 2000 złotych na wycieczkę do Paryża

Dzięki znajomości celu już mniej więcej wiesz, co musisz zrobić, możesz też w każdym momencie określać procent jego realizacji.

  1. Uzasadnienie celu

Stawiasz przed sobą cel po coś, chcesz coś osiągnąć, uzyskać, poprawić. Np. plan schudnięcia 10 kg ma związek z dobrym samopoczuciem na wakacjach – w zeszłym roku źle się czułaś, ważąc zbyt dużo, musiałaś nosić pareo. Bieganie co wtorek pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawi kondycję, a masz z tym problemy, w końcu uda ci się bez zadyszki wchodzić po schodach. Tego typu myślenie wzmaga pozytywne nastawienie do przyszłościowej realizacji celu i z wyprzedzeniem wywołuje odpowiednie uczucia.

  1. Wizualizacja efektu końcowego i uczuć temu towarzyszących

To krok dalej – wizualizacja pozwoli ci na bieżąco motywować się  poprzez wyobrażanie sobie uczuć związanych z celem. Zrób nawet więcej; każdego dnia przynajmniej raz znajdź chwilę na absolutny relaks i w tym czasie uruchom wyobraźnię. Wyobraź sobie siebie po osiągnięciu celu lub w momencie jego osiągania. Co czujesz? Jak się czujesz? Co cię otacza? Wyobraź sobie reakcję swoich zmysłów, swoje myśli w danym momencie, może też reakcje otoczenia.

  1. Metoda małych kroków

Wspomniana metoda jest idealna, jeśli odczuwasz, że samo żywienie się wyobraźnią to zbyt mało. Zacznij działać, ale jeśli wybrany cel znajduje się dość daleko od twojego obecnego położenia, rzucanie się od razu na głęboką wodę miałoby najprawdopodobniej zupełnie odwrotne skutki. Zamiast tego, stwórz sobie plan składający się z pięciu, dziesięciu, dwudziestu podpunktów (ilu potrzebujesz) dzięki którym powoli będziesz coraz bliżej do właściwego wyniku. Załóż sobie, jak dużo trzeba ci na realizację każdego z podpunktów i zrób wszystko, by zmieścić się w tym czasie. Realizacja poszczególnych małych podpunktów dostarczy ci pewną ilość motywacji, na której skrzydłach pofruniesz do następnego kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here