Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Młodzi ludzie mają zazwyczaj bardzo ciekawe plany na przyszłość. Marząc o jakimś konkretnym zawodzie są zdeterminowani, by skończyć szybko odpowiednie studia i podjąć pracę w swojej branży. Życie jednak często weryfikuje marzenia i zamiast w świetnie prosperującej firmie lądujemy na kasie w Biedronce lub jako kelnerzy. Niektórzy rezygnują ze swoich pomysłów zniechęceni czymkolwiek spotkanym „po drodze” lub odkładają i odkładają je na później, przy czym owo później nie nadchodzi nigdy. Nie trać swojej szansy i już teraz rozejrzyj się za wymarzoną pracą.

 

Jest blisko, trzeba tylko umieć szukać

Osoby, które obecnie pracują w swoim wymarzonym zawodzie i cieszą się pracą, niekoniecznie znalazły ją gdzieś na drugim końcu świata. Czasami praca idealna jest na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba wiedzieć, gdzie i jak szukać. Czasem niezbędne jest zrezygnowanie z pewnych założeń lub przeprowadzka do innego miasta, innym razem musisz się przekwalifikować. Sprawdź kilka poniższych rad – na początku drogi na pewno okażą się bardzo pomocne.

1. Nie zmieniaj od razu zawodu ani nie rzucaj dotychczasowej pracy. Jeśli wiesz, co lubisz robić, rozejrzyj się wokół siebie. Możliwe, że wcale nie musisz opuszczać obecnego zakładu pracy, być może bowiem uda się poprosić szefa o przekazanie ci innych obowiązków – takich, które sprawią ci przyjemność. Czasem będziesz mógł zająć się czymś zupełnie innym niż zwykle, na przykład projektowaniem, wdrażaniem, itd. Postaraj się o awans lub zmień dział, żeby po pewnym przeszkoleniu stać się specjalistą od czegoś innego. Pracuj więcej lub w inny sposób, np. jeśli do tej pory nie korzystałeś z komputera w pracy, zacznij i poznawaj nowe programy.

 

2. Może też być tak, że pomimo starań nie uda ci się odkryć niczego fascynującego we własnej firmie. Oznacza to konieczność zmiany branży, poszukiwanie czegoś nowego. Najpierw jednak zastanów się, co by to mogło być. Przeanalizuj pasje i hobby, nieraz bowiem właśnie od tego wyjść można z ciekawą innowacją możliwą do rozpoczęcia działalności we własnym zakresie. Sprawdź, które z twoich zainteresowań jest najbardziej „nośne” pod kątem ewentualnego przekształcenia go w biznes.

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

3. Poszukaj inspiracji dzięki swoim znajomym. Może mają jakieś pomysły, może sami znaleźli pracę w ten sposób, może są w stanie podsunąć ci, gdzie znajdziesz ciekawe zatrudnienie. Wykorzystaj też kontakty, jakie nawiązałeś przez internet. Rozmawiaj ze znajomymi z Polski i ze świata. Przyda się tutaj znajomość języków, jak też rozlegle znajomości wśród osób w różnych branżach.

4. Po zebraniu wystarczającej ilości pomysłów spróbuj, jakimi okażą się w praktyce. Realizacja nie musi od razu przynieść ci zadowalających rezultatów, ale inaczej nie sprawdzisz, który plan będzie najlepszym wyborem. Oceniaj efekty na bieżąco i rób notatki. Niczego nie skreślaj od razu, bo coś, co na początku wydaje się niezbyt dopasowane do rynku czy nawet śmieszne, po odpowiednim wdrożeniu okaże się strzałem w dziesiątkę właśnie ze względu na swoją innowacyjność. Najlepszy ze sprawdzonych pomysłów prawdopodobnie jest tym, którego szukasz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here