Jak zapanować nad stresem podczas pracy?

Mnóstwo stresowych sytuacji w życiu jest pośrednią przyczyną naszego ciągłego zmęczenia, zdenerwowania i gorszej wydajności na co dzień. Sytuacje takie zdarzają się zupełnie niespodziewanie i czasami bardzo ciężko ich uniknąć – są to na przykład mniej lub bardziej poważne wypadki komunikacyjne, zetknięcie się z plotką, kłótnie między bliskimi czy przyjaciółmi. Chcąc jakoś funkcjonować wśród wymienionych trudności, musisz nauczyć się zwalczać stres i relaksować się na zawołanie. Ponieważ podatnością na stres można „zarządzać”, warto się tego nauczyć. Wypróbuj więc nasze wskazówki:

– Przerwy na wagę złota.

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz, korzystaj z przerwy najlepiej jak jest to możliwe. Opuść swoje miejsce pracy, poruszaj się, wyjdź na świeże powietrze. W miarę możliwości zjedz coś i wypij, wykonaj kilka ćwiczeń odprężających. Jeśli odczuwasz senność, mogą to być ćwiczenia typu wdech-wydech i rozciągające.

– Spokój rozbija stres.

Czujesz nagły przypływ rozdrażnienia, zdenerwowania? Spróbuj się od niego odseparować. Możesz wykonać kroki z punktu powyżej. Dobre jest też ćwiczenie polegające na napinaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni całego ciała, na zmianę. Po kilku minutach wróć do pracy, stres powinien już zniknąć.Jak zapanować nad stresem podczas pracy?

– Właściwy styl oddychania.

Nie masz czasu na nic, prawdopodobnie również prawidłowe oddychanie jest stratą cennych kilku minut, w trakcie których mógłbyś zająć się jakąś pracą. Tymczasem warto popracować nad oddechem, bo szybko zauważysz pozytywne rezultaty takich praktyk. Zaplanuj chwilę w ciągu dnia na wykonywanie ćwiczeń oddechowych, możesz je robić też np. na przerwie. Głębokie wdechy i wydechy uspokajają i relaksują, zwłaszcza jeśli zechcesz po nie „sięgnąć” gdy odczuwasz stres.

– Kojące zmiany.

Nie przesiaduj ciągle w tym samym miejscu. Opuść podczas przerwy biuro czy inne pomieszczenie robocze i wyjdź na korytarz czy, jeszcze lepiej, na zewnątrz. Jeśli masz czas, przespaceruj się. Spacer taki ma dwie zalety: dostęp do świeżego powietrza zrelaksuje cię i odpręży twój umysł, a zróżnicowanie otoczenia pozwoli podnieść kreatywność. Może to być bardzo przydatne w dalszej pracy.

– Medytacja, relaksacja.

Oprócz prostych ćwiczeń opisanych w punktach powyżej masz dostęp do bardziej zaawansowanych praktyk pomagających się zrelaksować. Spróbuj na przykład medytacji. Na początku może być trudna do wykonania z uwagi na problemy z wyciszeniem umysłu, ale w miarę robienia postępów zauważysz u siebie coraz mniejszą podatność na stres.

– Oczywiście, że sport!

Uprawianie sportu jest przekuciem wszelkich złych emocji w ruch, aktywność fizyczną, zmienienie  ich w coś pozytywnego. Wybierz taką dziedzinę, która sprawia ci najwięcej radości i masz do niej predyspozycję. Ćwicz w wolnych chwilach. Na pewno przy okazji poznasz nowe osoby, a nowe znajomości, przyjaźnie również wspaniale relaksują.

– Odsuwaj wiele rzeczy na bok.

Tak naprawdę często stresujesz się jakąś zupełną błahostką. Naucz się pomijać mało ważne sprawy na rzecz tych ważniejszych, dzięki czemu spadnie też poziom stresu. Jeśli  coś możesz pominąć, pomiń to, a pozostały czas wykorzystaj np. na spacer z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here