Według badań dotyczących najczęściej wybieranych przez Polaków sposobów inwestowania oszczędności, największym powodzeniem cieszą się lokaty bankowe i SKOK-i. Pozostałe produkty służące do pomnażania zgromadzonych środków mają znacznie mniejszą popularność.

W co inwestują Polacy?

Dane firmy Analizy Online wykazują, że w ostatnim kwartale 2016 roku oszczędności Polaków wynosiły łącznie 1281 mld zł., co dało wynik aż o 52 mld zł. wyższy niż w poprzedzającym go kwartale. Chociaż oszczędzamy coraz więcej, skupiamy się głównie na inwestycjach w bankach (lokaty) i SKOK-ach. Dlatego też Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych muszą walczyć o klienta nie tylko z innymi towarzystwami, ale też instytucjami proponującymi zupełnie inne rozwiązania. Przykładem takiego działania było m. in. wypłacenie przez BPH TFI regularnej dywidendy w funduszu BPH Dywidendowym. W 2015 roku Instytut Badawczy ARC opublikował „Raport z badania wizerunku funduszy inwestycyjnych”. Ankietowani podzieleni zostali na trzy grupy – osoby posiadające w chwili badania jednostki funduszu inwestycyjnego; klientów, którzy zrezygnowali z tej formy lokowania kapitału, oraz ludzi nie mających nigdy do czynienia z tego typu inwestycjami. Jak się okazało, fundusze inwestycyjne postrzegane są jako produkt pozwalający na uzyskanie dużego zysku, a jednocześnie wymagający specjalistycznej wiedzy.

Fundusze inwestycyjne – nie tylko dla specjalistów

Fundusze inwestycyjne nazywane są przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania. Nawet niewielkie kwoty wpłacane przez dużą grupę inwestorów pozwalają zgromadzić duży kapitał, który następnie można zainwestować w korzystny sposób. Chociaż mogłoby się wydawać, że skorzystanie z tego rozwiązania wymaga specjalistycznej wiedzy, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wyszukiwaniem inwestycji zajmują się profesjonaliści w tej dziedzinie. Analitycy badają rynek i stale śledzą zmieniającą się na giełdzie sytuację – wszystko po to, aby zainwestować powierzone im przez uczestników funduszu pieniądze w instrumenty zapewniające maksymalny zysk przy dopuszczalnym poziomie ryzyka. Jak widać, osoby decydujące się na lokowanie swoich pieniędzy w ten sposób nie muszą być specjalistami. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą samodzielnie zajmować się tym zadaniem, ale też dla osób chcących urozmaicić swój portfel inwestycyjny oraz tych, którzy chcą inwestować nawet niewielkie kwoty.

Różne możliwości

Fundusze inwestycyjne należą do najbardziej zróżnicowanych produktów finansowych opierających się na rynkach kapitałowych. Jeśli chodzi o lokaty, to zysk z tego typu inwestycji będzie podobny bez względu na bank – taki stan rzeczy spowodowany jest niskimi stopami procentowymi utrzymującymi się już od dłuższego czasu. Fundusze inwestycyjne dają więcej możliwości. Chociaż są nieco bardziej ryzykowne, pozwalają też zarobić więcej, a osoby zainteresowane tą formą inwestycji mogą zależnie od swoich oczekiwań i dopuszczalnego ryzyka wybrać portfel zrównoważony bądź agresywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here