Co robić na bezrobociu

Bycie bezrobotnym to stan niezbyt przyjemny, ale w większości przypadków na szczęście przejściowy. Żeby móc szybko zmienić sytuację, trzeba przede wszystkim odwiedzać Urząd Pracy, który może – ale nie musi – polecić  bezrobotnemu trochę ciekawych możliwości zwiększających jego szanse na zatrudnienie. Oprócz tego przyda się wdrożenie nawyku codziennego przeglądania internetu pod kątem nowych ofert pracy.

  1. A może staż? Jest to rodzaj płatnych praktyk finansowanych przez wspomniany Urząd Pracy. Na staż można zostać skierowanym z UP lub samodzielnie znaleźć ciekawą propozycję w sam raz dla siebie. Jest sporo kryteriów, których spełnienie może ułatwić ci otrzymanie stażu, na przykład długotrwałe bezrobocie czy brak odpowiednich kwalifikacji. Regularne przeglądanie ofert dostępnych w UP jest jedną z najprostszych dróg do zapoznania się z aktualnymi możliwościami załapania się na bycie stażystą. Bywa też tak, że odpowiednią propozycję dostaniesz podczas regularnych spotkań z twoim doradcą. Problem z tego rodzaju stażami to czasem ich kompletne niedopasowanie do twoich zainteresowań i wykształcenia. Nie musisz jednak czekać, aż urząd coś ci zaoferuje. Możesz samodzielnie znaleźć jakąś firmę odpowiadającą ci pod względem branży i zachęcić dyrektora do wystąpienia o możliwość zatrudnienia stażysty. W takim przypadku masz szansę zostać w wybranym miejscu na dłużej, bo niektórzy pracodawcy chętnie zatrudniają stażystów na umowę o pracę, jeśli ci spełnią ich oczekiwania.
  2. Dużo różnych kursów. Być może przyczyna, dla której jesteś bezrobotny, to brak wykształcenia albo nieodpowiednie wykształcenie w związku z obecną sytuacją na rynku. Dla takich osób oferowane są różne kursy, po których ukończeniu otrzymasz dokumenty potwierdzające nabytą właśnie umiejętność. Część kursów lub nawet bardziej rozbudowanych projektów można realizować zupełnie za darmo po spełnieniu pewnych kryteriów (np. wiekowych); osoby nie mieszczące się w nich nie muszą rezygnować z kursu, ale ponoszą pewną opłatę. Kryteria bywają bardzo różne, ale dzięki temu szanse dla siebie dostaną także osoby bez większych możliwości na rynku pracy.
  3. Krok dalej – studia? Dzięki byciu zarejestrowanym w Urzędzie Pracy masz nawet możliwość starania się o studia. Żeby tego dokonać, znajdź najpierw wymarzoną pracę, od której dzieli cię właśnie konkretny tytuł naukowy i konieczność pozyskania pewnych kwalifikacji. Uzasadnienie związane z możliwym, bardzo prawdopodobnym zatrudnieniem może wystarczyć do uzyskania dopłaty do studiów. Chociaż kwoty oferowane w ramach tego wsparcia nie są zbyt łatwo osiągalne, dla niektórych osób właśnie ta forma pomocy Urzędu Pracy może być tą właściwą.
  4. Nie musisz pracować u kogoś. Urzędy oferują też dofinansowania osobom chcącym rozkręcić własną działalność. Żeby uzyskać dofinansowanie, niezbędne będzie złożenie wniosku z odpowiednim uzasadnieniem i całą niezbędną dokumentacją. Własna działalność pozwala na zyskanie samodzielności na rynku pracy bez konieczności szukania zatrudnienia u innych osób. Problemem jest tylko to, że nie każdy uzyska dofinansowanie, a procedura jest długa i skomplikowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here